Przejdź do treści

Informacje dla mediów

Bieżąca informacja o sytuacji na rynku pracy wojewodztwa podlaskiego wraz z analizą doniesień prasowych o wydarzeniach społeczno-gospodarczych w regionie (wg stanu na 30 kwietnia 2012)

Bieżąca informacja
o sytuacji na rynku pracy województwa podlaskiego

wraz z analizą doniesień prasowych o wydarzeniach społeczno-gospodarczych w regionie
(wg stanu na 30 kwietnia 2012)

 

Informacja dotyczy sytuacji w województwie w marcu 2012 r.  i została  opracowana na podstawie:

  • danych statystycznych pozyskanych z powiatowych urzędów pracy,
  • analizy doniesień prasowych zamieszczanych na stronie www.obserwatorium.up.podlasie.pl,
    w zakładce Media o sytuacji w regionie.

Rynek Pracy (opracowano na podstawie informacji statystycznych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku):

Kwiecień 2012r. był drugim (począwszy od marca br.) miesiącem spadku liczby bezrobotnych zarejestrowanych w statystykach urzędów pracy. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych na koniec miesiąca wyniosła 66947 osób i była niższa od liczby bezrobotnych w marcu br. o 2 140 osób (3,1%).

 

Wykres 1. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych

 W kwietniu znacząco spadła liczba osób noworejestrujących się jako bezrobotne i nieznacznie wzrosła liczba osób wyrejestrowywanych z ewidencji PUP.  Liczba noworejestrujących się spadła o 1061 osób (o 20,0%), zaś wyrejestrowywanych wzrosła o 5 osób. Ostatecznie można więc stwierdzić, iż uzyskany na koniec miesiąca spadek liczby bezrobotnych w rejestrach jest wynikiem zmniejszonego napływu do bezrobocia osób rejestrujących się po raz pierwszy. Należy jednak wskazać, iż bilans bezrobocia na koniec kwietnia br. ukształtował się na poziomie o 1787 osób wyższym niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.  Pozytywne (jeśli chodzi o statystykę bieżącego roku) fluktuacje na rynku pracy spowodują prawdopodobnie spadek stopy bezrobocia o ok. 0,3 punktu procentowego, a więc do prognozowanego w kwietniu br. poziomu 14,4%.

 

Wykres 2. Zmiany w poziomie bezrobocia w województwie podlaskim

W kwietniu br. spadła liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, którymi dysponowały powiatowe urzędy pracy. Do dyspozycji bezrobotnych pozostawało 1809 ofert, tj. o 636 (26%) mniej niż w marcu br. Spadek tej liczby dotyczył subsydiowanych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (łącznie z 1687 w marcu br. do 961 w kwietniu br., tj. o 43%). W liczbie tej  zdecydowaną większość stanowiły miejsca aktywizacji zawodowej, m.in. staże, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, których ilość spadła z 1296 w marcu do 639 w kwietniu br. (o 657, czyli o 50,7%). Wprawdzie niewielki, ale wzrost, zanotowano natomiast w liczbie niesubsydiowanych miejsc pracy (z 758 do 848).

 

 

Wykres 3. Wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej bezrobotnych w województwie podlaskim

Spadek liczby miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej pozostających w dyspozycji powiatowych urzędów pracy nie przełożył się na spadek liczby podjęć pracy. W kwietniu br., wyłączono z ewidencji urzędów pracy,  z powodu podjęcia pracy 3324 osoby, o 687 osób więcej niż w marcu br. Wzrosły zarówno podjęcia pracy subsydiowanej o 243 (o 59%), jak i niesubsydiowanej o 444 (19,9%). Znacznie mniej osób niż przed miesiącem,  skierowano do udziału w aktywnych formach przeciwdziałaniu bezrobociu. Staż rozpoczęło 766 osób (o 347 mniej, tj. o ponad 31% ), na szkolenia skierowano 119 osób (o 217 osób mniej, tj. o niemal 65%). Wzrost skierowań zanotowano jedynie w przypadku prac społecznie użytecznych, które podjęły 274 osoby (o 75 osób więcej, tj. o 37,7%). W kwietniu znacznie zmalała liczba osób rozpoczynających realizację indywidualnego programu zatrudnienia lub kontraktu socjalnego, która wyniosła 31 osób, co oznacza 69% spadek w relacji do ub. miesiąca.

 

 Wykres 4. Podjęcia pracy

Przyczyny wyrejestrowywania bezrobotnych w kwietniu 2012 r. prezentowały się następująco:

  • podjęcia pracy – 47,5% wyłączeń,
  • rozpoczęcie udziału w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu (szkolenia, staże, przygotowanie zawodowe dorosłych, prace społecznie użyteczne, kontrakt socjalny, indywidualny program zatrudnienia socjalnego) – 17,0% wyłączeń,
  • niepotwierdzenie gotowości do podjęcia pracy – 20,3% wyłączeń,
  • pozostałe powody (odmowa przyjęcia propozycji pracy, dobrowolna rezygnacja ze statusu bezrobotnego, podjęcie nauki, osiągnięcie wieku emerytalnego i inne) – 15,3% wyłączeń.

 

 Wykres 5. Przyczyny wyrejestrowań z ewidencji bezrobotnych

 

Skrót doniesień prasowych:

Rynek pracy:

Koniec kolejek w urzędach pracy

Bezrobotni niedługo zarejestrują się przez internet. Pełna rejestracja zdalna będzie dostępna jedynie dla posiadaczy podpisu elektronicznego.  Jednak także ci, którzy takiego podpisu nie mają, skorzystają na nowym systemie. Przez internet podadzą podstawowe dane, a przy osobistej, znacznie krótszej, wizycie w urzędzie, będą musieli jedynie je potwierdzić. Podczas takiej wizyty pokażą urzędnikowi dowód tożsamości, świadectwo ukończenia szkoły, świadectwa pracy z poprzednich firm oraz ewentualne zaświadczenie o niepełnosprawności. Następnie podpiszą się na kwestionariuszu osobowym, wypełnionym automatycznie na podstawie przekazanych zdalnie danych.

Kilkadziesiąt osób straci do końca roku pracę w szpitalu psychiatrycznym w Chorosz­czy

Nie ma formalnych zwolnień. Po prostu nie zostaną przedłużone umowy osobom zatrudnionym na czas określony. Nie będą zawierane też umowy z emerytami oraz rencistami. Dotyczy to głównie pielęgniarek, salowych, sanitariuszy, pracowników kuchni i administracji. Zwolnienia nie grożą natomiast lekarzom. Od początku roku nie przedłużono dziewięciu umów, a rozwiązano ponad dwadzieścia z osobami, które mogą już przejść na emeryturę.

 

Gospodarka

1,6 mln zł na budowę małych oczyszczalni w gminie Narewka

Tyle będzie kosztowało zaprojektowanie i budowa 150 przydomowych oczyszczalni ścieków, które powstaną w gminie Narewka). W piątek (13.04) władze gminy i wykonawca podpisali umowę w tej sprawie. Przydomowe oczyszczalnie mają powstać w kilkunastu miejscowościach w gminie Narewka, która jest położona w rejonie Puszczy Białowieskiej. To wsie o kolonijnej zabudowie, gdzie ze względów ekonomicznych nie opłaca się budowa zwartej sieci kanalizacyjnej.  Pieniądze na te inwestycje pochodzą z uruchomionego w 2011 r. przez Ministerstwo Środowiska programu "Zrównoważony Rozwój Rejonu Puszczy Białowieskiej".

Białystok. Powstanie nowa galeria w śródmieściu

Delikatesy Piotr i Paweł oraz wiele innych sklepów, kręgielnia, restauracje i parking na prawie 500 miejsc – taki obiekt powstanie u zbiegu ulicy Kaczorowskiego i Bułgarskiej. Prace mają ruszyć jesienią tego roku. Według planów, galeria powinna zostać otwarta przed przyszłorocznymi świętami Bożego Narodzenia. Obecnie trwają prace projektowe, niezbędne do złożenia dokumentacji do uzyskania pozwolenia na budowę – informuje Magdalena Pałys z firmy Hoffbud, zajmującej się inwestycją. Podpisana już została umowa na ulokowanie w nowej galerii sklepu Piotr i Paweł. Prowadzone są rozmowy z nową, międzynarodową marką sportową na temat wynajmu powierzchni dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Trwają również negocjacje z najemcami z branży mody, obuwia i gastronomii, a także z jednym z operatorów bowlingu oraz z lokalnymi firmami.

Kiedy Resmlecz połączy się z Mlekowitą

Mlekovita planuje połączyć się z Rzeszowską Spółdzielnią Mleczarską Resmlecz, która współpracuje z ponad dwoma tysiącami dostawców mleka i specjalizuje się w produkcji mleka w proszku, masła w bloku, a także twarogów o wydłużonym okresie przydatności.  Rzeszowska Spółdzielnia Mleczarska RESMLECZ w Trzebownisku k. Rzeszowa powstała w 1906 r. i jest największą mleczarnią nie tylko na Podkarpaciu, ale i w całej południowej Polsce. MLEKOVITA to największa mleczarska grupa w Polsce i niekwestionowany lider w tej branży. To firma ze 100-procentowym kapitałem polskim. Grupę tworzą zakłady mleczarskie: macierzysty w Wysokiem Mazowieckiem oraz w Bielsku Podlaskim, Białej Podlaskiej, Morągu, Zakopanem, Lubawie, Suszu, Działdowie, Pilicy, Baranowie, Kościanie i Pyrzycach Jesienią ub.r. Mlekovita połączyła się z dwoma spółdzielniami: OSM w Kościanie oraz OSM Susz.

 Podlaskie ma najniższy udział w krajowym eksporcie

Województwo podlaskie jest najsłabszym eksporterem w Polsce, posiada również najniższą dynamikę wzrostu eksportu. W 2010 roku udział przedsiębiorstw z naszego regionu w krajowym eksporcie wynosił zaledwie 1,1 proc. i był mniejszy o 0,4 proc. niż w roku przystąpienia do Unii Europejskiej. Tak wynika z raportu przygotowanego przez białostockich ekonomistów a opublikowanego przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr. W 2010 roku wartość eksportu produktów i usług z województwa podlaskiego wyniosła ponad 1,1 mld euro. Największymi odbiorcami podlaskich towarów były: Niemcy (17,9 proc.), Białoruś (14 proc.), Rosja (11 proc.) i Litwa (8,5 proc.). W tym roku najwięcej eksportowaliśmy zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz gotowych artykułów spożywczych. Liderem pod względem udziału w eksporcie w 2010 roku było województwo śląskie (18,5 proc.), przed mazowieckim (17,4 proc.) i dolnośląskim (14,1 proc.).

Elektrownie wiatrowe mają powstać w gminie Śniadowo

Pięć elektrowni wiatrowych może powstać w gminie Śniadowo. Urzędnicy zmieniają teraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania. Do 7 maja mieszkańcy gminy mogą zapoznać się z dokumentami i przekazać swoje uwagi. Kolejnym etapem będzie uchwalenie studium i przygotowanie do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Elektrownie wiatrowe mają powstać w obrębie miejscowości Szczepankowo i Osobne. Mają mieć ponad 100 metrów wysokości i moc ok 2 megawatów. Będą częścią farmy wiatrowej, która ma być wybudowana w sąsiedniej gminie Łomża.

Łapy. Budowa podstrefy ekonomicznej nie jest zagrożona

Gmina Łapy może nawieźć 100 tysięcy metrów sześciennych ziemi. Dostała na to siedem milionów złotych unijnego dofinansowania. Podstrefa ekonomiczna powstaje na dwunastu hektarach po łapskiej cukrowni. Zanim pojawią się tu pierwsi przedsiębiorcy, gmina musi przygotować teren pod inwestycje. Ale pojawił się problem. Rzecz w tym, że teren, na którym ma powstać podstrefa to w zasadzie baseny. Wypompowano z nich wodę. Trzeba też wywieźć ziemię. W sumie 93 tysiące metrów sześciennych. Szacunkowo ma to kosztować siedem milionów złotych. Ale gmina nie miała na to pieniędzy. Dlatego złożono do urzędu marszałkowskiego wniosek o zwiększenie unijnego  dofinansowania (wynosiło ono 5 mln).

Marka S.A. pierwszą białastocką spolką na Catalyst. debiut na rynku obligacji

To firma specjalizująca się w udzielaniu szybkich pożyczek. Od września 2011 r. jest już obecna na alternatywnym parkiecie giełdy NewConnect. 15 kwietnia wprowadziła do obrotu obligacje zwykłe serii A o wartości 14,1 mln zł. Obligacje mają dwuletni termin zapadalności oraz są oprocentowane na poziomie WIBOR 6M powiększonego o 800 punktów bazowych. Pozyskane w lutym tego roku środki z emisji obligacji zostały już przeznaczone na ekspansję terytorialną spółki oraz dokapitalizowanie istniejących oddziałów. Marka S.A. na początku marca otworzyła cztery nowe placówki w Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Toruniu, dzięki czemu obecnie świadczy swoje usługi w większości regionów kraju. Dokapitalizowanie firmy pozwoliło także na zatrudnienie blisko 90 osób w jej nowych oddziałach i rozbudowanym w Białymstoku.  Jak zapowiada zarząd firmy, strategia jej ekspansji regionalnej ma w krótkim czasie sprawić, że Marka S.A. będzie obecna na terenie całego kraju.

To będzie największa galeria handlowa w całym regionie. Tak zmieni się KWADRAT

Już za dwa lata po dzisiejszej Galerii Kwadrat i halach Biazetu S.A. nie będzie śladu. Stanie tam Park Handlowy Kwadrat z szeregiem wielkopowierzchniowych sklepów.  Zamiast Galerii Kwadrat ma powstać w Białymstoku park handlowy o powierzchni aż 52 tys. mkw. W jego skład wejdą wielkopowierzchniowe sklepy z różnych branż, m.in. spożywczy Tesco Extra i budowlany Obi. Zasięg oddziaływania Parku Handlowego Kwadrat to około 1 mln konsumentów – przewiduje Dariusz Siemieniako, dyrektor rozwoju Parku Handlowego w firmie Biazet S.A., do której należą tereny położone przy ul. Andersa 38. Żadne prace budowlane tam jeszcze nie ruszyły, ale umowy z obecnymi najemcami Galerii Kwadrat przedłużane są najdłużej do grudnia.


Promotech na targach energetyki wiatrowej EWEA wycina jak nikt na świecie

Białostocki Promotech prezentuje na targach EWEA 2012 w Kopenhadze pierwsze na świecie mobilne urządzenie do wycinania włazów w wieżach elektrowni wiatrowych. To największa w Europie branżowa impreza, poświęcona energetyce wiatrowej. Dział badawczo-rozwojowy Promotechu wyprodukował sterowaną numerycznie, przenośną maszynę MCM ułatwiającą tworzenie włazów i spawanie framug w wiatrowych wieżach. Urządzenie jest mocowane za pomocą magnesów i może wycinać otwory w powierzchniach płaskich, np. w arkuszach blachy, a także w zbiornikach i rurach.  Do czasu pojawienia się MCM największe koncerny międzynarodowe, produkujące wieże, zdane były na całkowicie ręczne, pracochłonne i niedoskonałe metody wykonywania tych włazów.

Plebiscyt. mlekowita zdobyła tytuł Filaru polskiej gospodarki

Wysokomazowiecka Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita zajęła pierwsze miejsce w województwie podlaskim i zdobyła tytuł Filaru Polskiej Gospodarki w rankingu „Pulsu Biznesu” i agencji badawczej TNS Pentor. Plebiscyt ma na celu wyłonienie czołowych firm w poszczególnych województwach, które wyróżniają się stabilnością, są istotnym pracodawcą oraz angażują się w rozwój społeczności lokalnej. O wyborze liderów zdecydowały głosy oddane przez przedstawicieli lokalnych samorządów, którzy w specjalnych ankietach przygotowanych przez TNS Pentor wskazywali – ich zdaniem – najlepsze firmy w regionie. Na liście zwycięzców rankingu znalazły się także: Pronar, Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol, Zakłady Produkcji Kruszyw Rupińscy oraz Moniecka Spółdzielnia Mleczarska.

Gospodarka zwalnia, ale nasze firmy nie narzekają

Statystyki pokazują, że polska gospodarka zwalnia. Jednak największe firmy z naszego regionu nie narzekają. Wolniejsze tempo w naszej gospodarce jeszcze nie oznacza kryzysu. Jak wiedzie się firmom z czołówki Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw. Porównano ich przychody z 2010 i 2011 roku. Jak się okazuje, gigant na rynku mleczarskim – grupa Mlekovita osiągnęła najwyższe obroty w historii – rok 2011 zamknął się przychodami w wysokości 2,9 mld zł. Bielski Unibep powiększył swoje przychody o ponad 40 proc. – do 940 mln zł w 2011 roku. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy z 550 mln zł w 2010 roku w ubiegłym roku doszła do 705 mln zł. Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego w 2010 roku miała 538 mln zł przychodów, a rok później 580 mln zł. Bardzo dobry wynik w ubiegłym roku wypracował Pronar. Przychody na poziomie 465 mln zł w roku 2010 zwiększyły się w minionym roku do 660 mln zł.

Galeria Jagiellońska - przeszklona, wśród zieleni 

Na jednym z kwietniowych posiedzeń Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Urzędu Miasta w Białymstoku została zaprezentowana koncepcja architektoniczna Galerii Jagiellońskiej. To wspólna inwestycja firmy J.W. Wind, należącej do Józefa Wojciechowskiego (właściciela m.in. największej polskiej firmy deweloperskiej - J.W. Construction) i Sportowej Spółki Akcyjnej „Jagiellonia Białystok”. Całkowita powierzchnia Galerii Jagiellońskiej wyniesie około 120 tys. m2., natomiast do wynajmu przeznaczono ok. 50 tys. m2. Obiekt będzie miał trzy poziomy, funkcję rozrywkową oraz parking na dachu budynku. Łącznie w obiekcie znajdzie się około 1 tys. miejsc postojowych. Wjazd na parking będzie możliwy po pochylni lub tzw. ślimakiem, którego konstrukcję nawiązano do pomysłu Leonarda da Vinci, zrealizowanego we francuskim zamku Chambord. Zyski z działalności Galerii Jagiellońskiej w części przypadającej SSA Jagiellonii Białystok zasilą budżet klubu sportowego. Otwarcie galerii planowane jest na rok 2014. Koszt inwestycji jest szacowany na około 350 mln zł. Po jej otwarciu będzie to miejsce pracy dla ponad tysiąca ludzi.

Łomża. Coraz bliżej do strefy ekonomicznej

SSSE. 30 nowych miejsc pracy planują firmy w Suwalskiej SSE. Władze Łomży i Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE) podpisały w czwartek w Łomży (Podlaskie) porozumienie, które zamyka regionalny etap prac nad powstaniem łomżyńskiej podstrefy SSSE. Jeszcze w maju wniosek w tej sprawie ma trafić do Ministerstwa Gospodarki. Podstrefa SSSE w Łomży ma powstać na terenie ok. 8 hektarów. To grunty przy ulicach Ciepłej (2,8 ha), Spokojnej (4,1 ha) oraz Akademickiej (ponad 1 ha). Suwalska SSE powstała w 1996 r. Dotychczas w firmach, które działają w strefie, powstało 5,7 tys. miejsc pracy w 66 zakładach. Wartość poniesionych przez przedsiębiorców inwestycji to blisko 1,7 mld zł. Wydano ok. 170 zezwoleń na prowadzenie działalności. SSSE to sześć podstref: Suwałki, Grajewo, Białystok (Podlaskie), Ełk i Gołdap (Warmińsko-Mazurskie) oraz Małkinia Górna (Mazowieckie). Strefa obejmuje prawie 342,8 ha. Łomżyńska podstrefa byłaby siódmą.

 Coraz niższe ceny mleka oraz nabiału

Ceny zbytu podstawowych artykułów mleczarskich w tym roku spadły już o 20-30 proc. Mleczarze i samorząd rolniczy domagają się uruchomienia dopłat eksportowych. Systematycznie rosną zapasy produktów mleczarskich w magazynach. Według szacunek, na początku kwietnia zapasy mleka w proszku wynosiły około 20 tys. ton, masła – ok. 10 tys. ton, serów dojrzewających – ok. 5 tys. ton, a serwatki w proszku ok. 3 tys. ton. Dlatego, zdaniem ekspertów, należy już zacząć podejmować działania na szczeblu UE w celu uruchomienia instrumentów rynkowego wsparcia. Podlaskie mleczarnie tez reagują, widzą tendencję spadkową, jeśli chodzi o ceny produktów mleczarskich.  Potwierdzają fakt, że w mleczarniach zaczynają już powstawać zapasy produktów mleczarskich. Trudna sytuacja na rynku mleka to nie tylko problem mleczarni, ale i rolników – producentów mleka. Bo spółdzielnie, które taniej sprzedają swoje produkty, muszą też ciąć ceny mleka w skupie. Do obniżki cen mleka w skupie przymierza się SM Mlekovita.

Miliony na energię odnawialną. Marszałek dzieli unijną kasę

Łomżyńskie wodociągi, szpital w Sejnach czy biogazownia w Rybołach - to niektórzy beneficjanci, którzy otrzymali wsparcie na rozwój alternatywnych źródeł energii.  Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego, które podzielił marszałek trafią zarówno do podmiotów publicznych, jak i do firm. Jednym z beneficjentów jest też Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. Szpital w Sejnach dostanie 1,5 mln zł m.in. na instalację solarną i rozbudowę kotłowni oraz pompy ciepła, a gmina Wysokie Mazowieckie otrzyma dofinansowanie na zainstalowanie pomp ciepła, które ogrzeją miejską pływalnię "Wodnik. Z dotacji skorzystają również dwie firmy. Przedsiębiorstwo Adler Biogaz wybuduje biogazownię rolniczą w Rybołach, natomiast firma El-Pro elektrownię wiatrową w miejscowości Okragłe, w gminie Jeleniewo.


Nowy hipermarket w Łomży będzie gotowy już za kilka miesięcy

Będzie to Castorama. Powstaje on na terenach, które prywatny inwestor odkupił kilka lat temu syndyka masy upadłościowej dawnych Zakładów Przemysłu Bawełnianego "Narew”. W tym miejscu powstaje obecnie galeria handlowa o tej samej nazwie, której częścią, ale osobno wydzieloną ma być właśnie hipermarket budowlany.


Rankingi. Dziewięć naszych firm na liście „500”. Mleczarnie wiodą prym.

Rzeczpospolita opublikowała listę 500 największych polskich przedsiębiorstw. Z naszego regionu na najwyższych pozycjach uplasowały się dwie duże spółdzielnie mleczarskie. Na 109 miejscu znalazła się SM „Mlekpol“ z Grajewa, a kolejną pozycję zajęła SM „Mlekovita“ z Wysokiego Mazowieckiego. Na 168 miejscu znalazł się Barter SA, importer gazu i węgla, a 190 pozycję zajął producent płyt wiórowych Pfleiderer Grajewo SA. Kolejna podlaska firma na liście to bielska grupa budowlana Unibep SA, która zajęła 320 miejsce. Ponad 50 miejsc niżej (371. pozycja) uplasowała się spółdzielnia mleczarska Piątnica, a na 380 miejscu znalazł się producent maszyn rolniczych Pronar Narew. Kolejny zakład na liście zajmuje się przetwórstwem mleka. Jest to białostocki SOTPM, który zajął 428 miejsce. Stawkę firm z regionu na liście zamyka Biazet (montaż wyrobów AGD), który znalazł się na 449 pozycji.

Rok 2011 w APS Białystok: było ciężko, ale było wiele sukcesów

APS zajęła m.in. I miejsce w rankingu na najbardziej innowacyjną firmę województwa podlaskiego INNOWACJE 2011. Zysk netto wyższy o 130 proc. od wyniku z roku 2010. Ważne kontrakty, a przy tym rekordowa liczba tytułów za innowacyjność i wyniki. Notowana na NewConnect białostocka spółka Automatyka Pomiary Sterowanie właśnie posumowała ubiegły rok. A był to kolejny niełatwy rok dla branży automatyki przemysłowej. Niepewność na rynkach finansowych przyhamowała zapał przedsiębiorstw do inwestowania w nowoczesne technologie, co skutkowało ograniczeniem ilości zamówień. Mimo to na koniec 2011 r. APS znacząco poprawiła wynik finansowy w porównaniu z rokiem poprzednim. Przychody wyniosły 19,4 mln zł (rok temu – 18,3 mln zł), zysk netto zaś wzrósł o 130 proc. – do poziomu 894 tys. zł.  Ten sukces okupiony był całoroczną ciężką pracą i zwiększoną efektywnością na wszystkich stanowiskach.

 Kolejne "NIE" dla biogazowni w Przebrodzie

"NIE" biogazowni w Przebrodzie po raz kolejny mówią mieszkańcy okolicznych wsi. Swoje stanowisko wraz z listą nieścisłości znalezionych w raporcie środowiskowym wysłali m.in. do Wojewody Podlaskiego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Państwowego Inspektoratu Sanitarnego w Suwałkach, a także do władz gminy Suwałki. Przeciwnicy instalacji liczą, że RDOŚ negatywnie zaopiniuje raport oddziaływania na środowisko sporządzony dla tej inwestycji.

Pronar Narew: kolejna nowa linia produkcyjna

Dzięki tej inwestycji Pronar podejmie współpracę z nowymi kontrahentami, którzy oczekują bardziej kompletnej i zarazem zróżnicowanej oferty, w tym kół do pojazdów przystosowanych do poruszania się z prędkością 80 km/h. Pronar z Narwi uruchomił nową linię profilowania obręczy kół. Nowa linia powiększyła ofertę Pronaru, w której obecnie znajdują się wszystkie stosowane w świecie koła oraz systemy kół stosowane przy pracy w uprawach międzyrzędowych i na terenach podmokłych. Wartość inwestycji wyniosła 80 mln zł.

RPO. Trwają prace nad nowym unijnym programem

Wiele ważnych inwestycji nie powstałoby bez pieniędzy z Unii - mówi prof. Robert Ciborowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Trwają prace nad opracowaniem nowego programu dla województwa podlaskiego. To szansa na pieniądze z Unii. W kolejnym rozdaniu unijnych funduszy Komisja Europejska kładzie nacisk na wspieranie badań naukowych, rozwój technologii oraz innowacji, a także wykorzystanie ICT, czyli tzw. technologii informacyjnych. Wspierane będą też, m.in., projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii i ochrony środowiska. Tymczasem w tym roku województwo zamierza wydać 320 milionów złotych. Pieniądze te popłyną do przedsiębiorców, a także wesprą inwestycje już realizowane, np. przebudowę drogi z Białegostoku do Kleosina. W 2007 roku Komisja Europejska przyznała Podlasiu 636, 2 mln euro na realizację RPO. W 2011 roku Podlasie za sprawne korzystanie z tych funduszy otrzymało dodatkowo 36,3 mln euro.

Biaglass będzie zatrudniał nowych pracowników

Już niedługo Białostocka Huta szkła Biaglass będzie poszukiwać nowych pracowników. Ma to ścisły związek z inwestycjami, jakie w najbliższym czasie planują właściciele zakładu. Huta systematycznie zwiększa pakiet otrzymywanych zamówień i chce zwiększyć swoje moce przerobowe. Perspektywy rozwojowe zakładu kształtują się optymistycznie. Produkty Biaglassu trafiają do 38 krajów świata. Po ostatnich tragach oświetlenia szklanego we Frankfurcie, chęć współpracy zgłosiła kolejnych 40 firm z zagranicy. W firmie jest zatrudnionych 200 osób. (mg/rm)

Białystok staje się popularny

Stereotypowy wizerunek woj. podlaskiego, gdzie poza zapachem polskiej wsi, nic więcej nie ma, na szczęście odchodzi do lamusa. Teraz nasz region staje się trendy, a Białystok zwłaszcza. Turyści z całego kraju coraz częściej pytają o atrakcje w stolicy województwa podlaskiego. Chcą wiedzieć, co mogą tu zobaczyć, gdzie się zatrzymać i zwracają się tymi pytaniami do Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajobrazowego. Z danych statystycznych PTTK wynika, że tylko w ubiegłym roku odwiedziło nas 249 grup zorganizowanych (blisko 9 tys. osób). Zwiedzali Pałac Branickich z ogrodami, katedrę, cerkiew św. Mikołaja, pomnik i miejsce urodzin Zamenhofa i kościół św. Rocha. Dla porównania, trzy lata wcześniej miasto zwiedziło 105 grup (ponad 4,3 tys. osób).

Edukacja

Nowa klasa kształcąca techników dentystycznych w policealnej szkole w Białymstoku

Będzie dodatkowa klasa w Szkole Policealnej Ochrony Zdrowia w Białymstoku. Chodzi o kształcenie techników dentystycznych. Jak się okazało, jest duże zainteresowanie młodych ludzi zdobyciem tego zawodu. Dlatego zarząd województwa podlaskiego poparł wniosek dyrektor szkoły. Technicy dentystyczni są już kształceni w tej szkole, ale do tej pory nabór uczniów był prowadzony co 2 lata. Teraz będzie co roku.

Język angielski barierą dla uczniów

Uczniowie z małych miejscowości dużo słabiej od kolegów z dużych miast zdają angielski na egzaminie gimnazjalnym. To może stanowić poważną przeszkodę w dostaniu się do renomowanych liceów. Taki wniosek wypływa z analizy "Bariera rośnie - język angielski w gimnazjach wiejskich", jaką przygotował Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Raport dotyczy także szkół z woj. podlaskiego. Co ciekawe, takie zjawisko występuje jedynie w przypadku wyników egzaminu z języka angielskiego. W zakresie wyników w części matematyczno-przyrodniczej, humanistycznej czy innego języka obcego różnice są znacznie mniejsze lub w ogóle ich nie ma. Niektórzy dyrektorzy twierdzą, iż oferta na obszarach wiejskich jest typowo szkolna. W większych miastach uczniowie mogą korzystać dodatkowo z innych ofert - kursów językowych, czy korepetycji. Na wsi takiej możliwości nie ma. Poza tym środowisko jest biedne i nie każdego rodzica byłoby stać na taki wydatek.

Białostoccy radni zdecydowali - 6 szkół do likwidacji

Białostoccy radni podjęli decyzję w sprawie likwidacji 6 szkół ponadgimnazjalnych w Białymstoku. Zrobili tak, jak chciał prezydent miasta. Nauczyciele likwidowanych placówek po raz kolejny przedstawiali swoje argumenty. Mówili, że nie mają problemu z naborem, prosili o szansę i o to, żeby sytuację w szkołach ponadgimnazjalnych w Białymstoku zweryfikował rynek. Mimo dyskusji - większość radnych zagłosowała "za".  To oznacza, że od września będzie zlikwidowany Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Zwycięstwa. Mieszczące się tam X Liceum Ogólnokształcące i Technikum Zawodowe nr 8 będą przeniesione na ulicę Antoniuk Fabryczny, gdzie mieści się m.in. IX Liceum Ogólnokształcące. Będzie też likwidacja szkół mieszczących się przy ulicy Letniej, likwidacja XVI Liceum Ogólnokształcącego oraz zespołów szkół zawodowych: 4 i 6. Ta decyzja oznacza, że do szkół, których wygaszanie się rozpoczyna nie będzie naboru do klas pierwszych, ale uczniowie z klas starszych dokończą naukę w swoich szkołach.

Niż demograficzny dotarł do miejskich szkół

Prawie 100 uczniów mniej w podstawówkach i ponad 200 w gimnazjach. Tak wynika ze wstępnych danych podsumowujących wyniki naboru do wymienionych typów szkół. Mniejsza liczba uczniów to wynik niżu demograficznego. - Do szkół podstawowych wpłynęło 2452 zgłoszeń, a w bieżącym roku szkolnym jest 2534 uczniów - informuje Karol Świetlicki z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

WSAP w Białymstoku będzie kształcić prawników

Zajęcia na pięcioletnich, jednolitych studiach magisterskich w systemie dziennym, jak i zaocznym rozpoczną się wraz z 1 października br. WSAP to jedyna uczelnia niepubliczna w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim, która oferuje możliwość studiowania prawa.

 

Opracowanie: Edyta Dąbrowska

Redakcja: Marzanna Wasilewska

 

Informacja o wiadomości:

Dodany przez: Edyta Dąbrowska (2012-05-17 14:10:43)

Ostatnia modyfikacja: Edyta Dąbrowska (2012-05-17 15:25:00)

Zaakceptował: Edyta Dąbrowska (2012-05-17 15:25:00)

Wróć do listy

Dodatkowe opcje

Zeskanuj kod